Chyba tisku při pauze tisku

Zdravím, jdu si pro radu.
Používám Octoprint na svém Prusa Mk3. Tisknu díl do kterého chci díky pauze vložit matici pro šroubové spojení výtisků. Po pauze jsem na tiskárně dal pokračovat, ale tryska se nezahřála a tisk šel do háje. Můžete prosím pomoct, kde bych měl hledat chybu?
Díky Radek

Zdravím Radku,
nejsi první, kdo mi s tímto dotazem psal.
Ale díky předchozím uživatelům již máme ozkoušené řešení, takže věřím, že i Tobě pomůže !:slightly_smiling_face:

Problém se zpětným nahříváním jsem nalezli, že má Prusa tiskárna při tisku z Octoprintu.
Nalezli jsme řešení uživateli na Githubu https://github.com/prusa3d/Prusa-Firmware/issues/3148

Postup řešení:

  1. Musíme otevřít Octoprint
    1.1) IP adresu zjistíme z nastavení routeru či od správce sítě
    1.2) přihlášení do octoprintu jako admin uživatel
  2. Po přihlášení si otevřeme Nastavení => GCODE Scripts (jedná se o pátou položku viz screenshot)
  3. Zde si najdeme okénko pro Before print job is resumed
  4. Vložme zde gcode příkaz M602
  5. Vytvořené změny uložme

Určitě budu rád, když sem hodíš reakci jak jsi dopadl :slight_smile:
Měj fajn den

1 Like

@voyczech díky za bleskovou reakci, to jsem ani nečekal :sweat_smile:
Hned jak budu doma zkusím nastavit a spustím nějaká malý testovací tisk.
Dík

Rádo se stalo :raised_hands:
Děj vědět zda-li to zabralo.

Budeme i rádi pokus se podělíš o výsledek co tiskneš :slight_smile:
Fajn den a ať to tiskne!

1 Like

Zdravím a pozdravuji :slight_smile:

já bych zkusil dát “pokračovat” na Karmen - nikoliv na tiskárně

sám zápasím s tím, že na tiskárně na pauza a stop tisku moc nefunguje - při tisku z Octoprintu :wink:

S pozdravem

Vojta

podpis.png

1 Like

Dobrý den. Já mám problém s výměnou filamentu. Mám Průšu MK3S, když v Karmen dám přerušit tisk, na tiskárně výměna filamentu, tak extruder vyjede mimo, filament se vysune, já vložím nový, ale po spuštění tisku přes Karmen extruder na tiskárně zůstane v pozici při výměně filamentu, tzn. tiskne do vzduchu a tím pádem tisk pak nepoužitelný. Prostě extruder se nevrátí na původní pozici. Řešil jsem to s průšou ale zatím nepomohli.

1 Like

Dobrý den/Zdravím Pavle,
ruční výměnu děláte z důvodu málo filamentu nebo změna barvy?

Nevím jestli pomůže, ale zkusím popsat moje workflow (někomu třeba tady ve vláknu pak někdy pomůže).
Nastavení Octoprintu mám jak jsem zde již udělal screenshot.

  • Plánovaná pauza
    – dělám rovnou ve sliceru
  • Dochází filament a chci vyměnit
    – pauzu dám přes Karmen
    – dále v ovládání zadám gcode příkaz pro výměnu filamentu G600 a to spustí rutinu Průši na výměnu, kde to pak reálně odklikávám na displeji (takové to vysunutí úspěšně, zavedení, barva atd…)
    – přes Karmen poté zase pokračuju tiskem
    Zde je potřeba mít úpravu nastavení Octoprintu, kterou jsem zde psal Radkovi

Už nevím kdy proběhl update a úprava PrusaFW a je potřeba tam mát ty části M601(začátek pauzy) a M602(konec pauzy a pokračování v tisku)

Dejte mi prosím vědět zda-li vám to pomohlo, jinak se pokusím najít další řešení :slight_smile:
Přeji fajn den a ať to tiskne!

Zdravím, také hlásím problémy s pauzou.

Prusa MK3 - pauza proběhla v pohodě, pak jsem na tiskárně dal pokračovat, tisk v pohodě pokračoval, ale nedokončil se (nevytisklo se několik horních vrstvy). V next.karmen.tech se objevila nějaká chybová hláška (omlouvám se, nevyfotil jsem si ji, případně někdy zkusím zopakovat).

Prusa Mini - pauzu to ignoruje zcela :slight_smile:

S @pavel.hrton jsme se potkali spolu s @semik na Maker Faire Brno a tímto zdravím :wave:

Tam jsme se dostali ke vzniku potíže. Pauzování a výměny filamentů.
Pro jistotu sepíšu zde, když jsme to už našli
Postup výměny filamentů, pokud nemám v gcode.

  1. Na tiskárně během tisku otevřít menu a Ladit (Tune v angličtině)
  2. zde výměna filamentu
  3. po projetí rutiny na výměnu se hlava vrátí na předchozí místo a tiskne z nového filamentu

@Vaclav_Cernik
Mohu mít pár dotazů?
Pauza je používaná jen na přestávku, vkládání matek, výměnu filamentu?

Mk3

  • tisk tedy pokračuje i s extruzí? Nedošlo k vypnutí zahřívání jako v předchozím případu?
    Tam by pomohl postup co jsem psal víš.
  • pokud se znovu vyskytne určitě budu rád za screenshot, abychom mohl předat kolegům a případně zduplikovat situaci.

Mini

  • Je na mini aktuální FW s input shaperem? Bohužel v posledních FW pro tiskárny se povedlo PrusaTeamu zablokovat vícero funkcí octoprintu nebo kompletně :sweat_smile:
1 Like

Dobrý den, mám také problém s pauzou na Prusa MINI.

Obojí se stalo při špagetové příšeře, kterou jsem nechtěl vidět. Poprvé se tisk zastavil až když došel filament. Nový jsem nevkládal a tisk jsem přerušil. Od té doby mi raspberry nereagovalo a v Karmen Cloudu byla tiskárna hlášena Offline. Pomohlo až přeinstalování celého Raspberry a kompletního nastavení Octoprintu a Karmen Connectoru.

Druhého případu jsem si všiml poměrně v začátku, máčkl jsem na tiskárně Pauzu, poté odpojit a tisk tím ukončil. Od té doby mám Octoprint offline.

Na MINI mám aktuální FW. Je nějaké lepší řešení než kompletní přeinstalace?

Děkuji

Zdravím Michale,
děkujeme za nahlášení.
Zeptám se aktuální FW myslíte stabilní verzi nebo tu novou s InputShaperem, kterou Průša vydal cca týden-dva nazpět?
Více uživatelů PrusaMini hlásí s tímto FW právě problém, že tiskárna přestala komunikovat s Octoprintem :frowning:
Od Průši podpora pouze hlásí, že se na nápravě pracuje.

Co se týče offline octoprintu, zkusil jste se lokálně na octoprint přihlásit a restartovat octoprint server?

Dobrý den,

stabilní verzi FW tam mám. Tu s inputshaperem jsem tam měl, ale protože nebyla připravena pro trysku 0,6 mm, tak jsem ji opět smazal a nainstaloval stabilní verzi.

Zkoušel jsem se přihlásit lokálně na octoprint a nešlo mi ani přihlášení lokálně. Zkusil jsem nechat raspberry přes noc odpojené a ráno jsem ho zapojil a už vše šlo, takže nyní problém opět nemám.

S pozdravem
Michal Šlachta

Díky za potvrzení, že šlo jen o zaseknutý octoprint server :slight_smile:
Kdyby cokoliv dejte vědět :slight_smile:
Hezký den a ať to tiskne!

Vojta

Zdravím, tak jsem se k tomu konečně dostal, resp. dostal jsem se k Mini (mk3 teď nemám u sebe, tak snad jindy). Při té příležitosti jsem aktualizoval FW (původně jak jste se ptal tam ještě IS nebyl).

Nyní to na Mini funguje zcela podle očekávání - slicoval jsem jak na normální Mini, tak i na IS.
Pauza pro vložení předmětu funguje perfektně, Mini pak nabídne pokračování v tisku. Výměna filamentu proběhla taky v pohodě.

2 Likes