Karmen - pozastavení tisku

Ahoj Martine!

Myslel jsem, že svoje požadavky - připomínky předám osobně. Moc mě mrzí, že jsme nebyli doposud schopni se dohodnout na vaší návštěvě v Roudnici. Kdybych tomu mohl nějak napomoci, tak to velmi rád udělám.

Momentálně mě nejvíc trápí pozastavení tisku úlohy poslané přes Karmen. Tisk jde pozastavit buď přes webové rozhraní z Karmen nebo pomocí volby přímo na tiskárně. V obou případech se tisk zastaví a extruder zůstane v pozici, kde se naposledy tisklo. To je velmi nežádoucí, protože se výtisk v daném místě teplem trysky začne tavit. Je potřeba, aby došlo k posunu v ose Z, tak jako se to děje při pozastavení tisku z SD karty. Ještě je blbý, že pokud tisk pozastavím z ovladače tiskárny, nemůžu už ho odsud nechat pokračovat, ale to už není až tak zásadní problém.

Ještě jeden nezásadní problém. Opakovaně se mi děje, že při pokusu o časosbérné video se vytvoří jenom vteřinové video z začátku tisku.

Dá se s tím něco udělat?

Děkuju a doufám, že se ještě někdy uvidíme!

Jarda Vysoký
Roudnice nad Labem

Ahoj Jardo,

také mě moc mrzí, že jsme nezvládli naplánovat setkání v Roudnici, určitě se to ale v blízké době napravíme! Napadá mě, že budeme na Pražském Maker Faire (Praha EN – Maker Faire Česká republika), tak kdybys tam měl cestu, dej vědět a rádi se s tebou potkáme.

Co se týká toho, co píšeš ohledně zastavení tisku, tak to zadám do backlogu k analýze, co by s tím šlo udělat - také je to něco co jsem už řešil - akorát né moc často, tak mě nenapadlo se nad tím více zamyslet :slight_smile: . Teď to funguje tak, že o pozastavení tisku se stará Octoprint, který běží na pozadí - my z Karmen jen zavoláme tuto funkci.

Ad timelapse video, to je divné. Před časem jsem s Jakubem řešil aktualizaci Pillů a předpokládám, že problém s videem je i po této aktualizaci? Resp. jedná se o Pilly v coworku nebo o Pilly ve škole? Jsou případně Pilly ve škole také aktualizované? Neděje se případně také to, že Pill se tváří v Karmen jako “offline”, přestože tiskne a vyřeší to jen jeho restart?

Díky za zprávu a odpovědi. Měj se dobře,
Martin

cc/ @martin.burian @voyczech píše Jarda, že se s náma rád potká v Roudnici, tak to musíme nějak vymyslet. A ano, vím, že tu Roudnici jsem zazdil primárně já :flushed:

Dík za odpověď!

Jedná se o pilly, které byly ve škole. Tam už nejsme, máme samostatné sídlo Ob vchod vedle coworku. Tam jste ještě nebyli, a byli bychom právě rádi, kdyby se to změnilo.

Lístek na Maker Faire jsem právě zakoupil, tak snad…

Jestli tomu dobře rozumím, tak octoprint běží na pillu, takže tam je třeba hledat nastavení chování při tom pozastavení? Co to pozastavení iniciované z tiskárny? Jestliže to řididlo na tiskárně ví, že probíhá tisk přes USB, tak taky nějakým způsobem zavolá pozastavení v octoprintu?

To video se pokusím znovu prověřit.

Čau!

Jarda V.

Dne st 17. 5. 2023 10:55 uživatel Martin Bilek via Karmen.tech forum karmen@karmen.tech napsal:

Podle fotky to vypadá super. Tak až se uvidíme na Maker Faire, tak konečně domluvíme nějakou akci i v Roudnici :slight_smile:

Ad Octoprint, ano, ten běží na Pillu, takže tam určitě je možné hledat nastavení, co se má stát při pozastavení tisku. Každopádně je trochu složitější ta situace, kdy se tiskne z Karmen a pozastaví se tisk z tiskárny a naopak, protože oni o sobě obě strany nevědí, co dělá jedna nebo druhá strana, takže proto je to takové … podivné. Ale máme to v backlogu a pořádně se na to podíváme a věřím, že nějaké dobré řešení k tomu najdeme.

Tak se těším na MF, moc rád tě uvidím.

Díky za odpověď!

Ještě k tomu videu z původního dotazu:

Po znovupřečtení minulé odpovědi mi došlo, že to asi opravdu souvisí s tím, že se ta daná tiskárna dostává do offline stavu. To se ovšem děje u všech pillů neustále. Není ovšem nutné je restartovat. Odpojí se to a za chvíli zase připojí. Tohle chování je sice nablblé, ale není až takový problém si třeba chvilku počkat, tiskárna se připojí, pošlu na ni tisk, a ten se provede. Tohle jsem původně ani nechtěl řešit na dálku. Myslel jsem, že bude lepší, když to uvidíte. Nedošlo mi, že by to mohlo souviset s tím záznamem videa.

Jinak před časem byl ten stav ještě daleko horší. Nakonec jsem zjistil, že na jedné tiskárně byl zapnut v nastavení RPi port. Na tuhle tiskárnu nebylo možné poslat tisk vůbec, jenom fungovala kamera. Na zbylé to šlo dost blbě. Byly víc offline než online. Jakmile jsem ten port vypnul, tak začlo jít tisknout na všech tiskárnách a občas se mi i poštěstí, že jsou všechny naráz online.

Netuším, kde hledat problém. Připojení do netu se jeví OK.

Jarda V.

út 23. 5. 2023 v 12:43 odesílatel Martin Bilek via Karmen.tech forum karmen@karmen.tech napsal:

Nevíš, jestli máte Pilly aktualizované? Řešil jsem to s Kubou pro cowork, ale nevím, jestli řešil aktualizaci Pillů i u tebe. Pilly by primárně měly být pořád dostupné, takže pokud jsou často offline bez zjevného důvodu, tak je něco špatně.

Tím, že máte Pilly už dlouho, tak už nedokážu dohledat, jakou verzi jsme vám dávali, ale předpokládám, že ještě jednu z prvních verzí. Napadá mě, že bys nám mohl Pilly přinést na Maker Faire a minimálně bychom Vám je mohli upgradovat po HW i SW stránce.

Jakub aktualizaci dělal. Krabičky na MF přivezu.

Dík, čau!

Jarda V.

Dne čt 25. 5. 2023 10:28 uživatel Martin Bilek via Karmen.tech forum karmen@karmen.tech napsal:

1 Like