Stavba vlastního zařízení pro vzdálenou správu 3D tiskárny (s využitím Karmen)

Zdravím všechny, pokud někdo uvažuje nad řešením Karmen, ale chtěl by jej levněji, tak jsem sepsal článek, jak za cca čtvrtinovou cenu poskládat vlastní Karmen Pill :slight_smile:

Stavba vlastního zařízení pro vzdálenou správu 3D tiskárny (s využitím Karmen) – blog o moderních technologiích | Václav Černík (vaclavcernik.cz)

3 Likes

To je skvělé. Děkujeme za ten článek!

Karmen Pill a Karmen Hub máme hlavně pro zákazníky, kteří potřebují hotové řešení se zárukou a podporujeme každého, kdo si 3D tiskárnu připojí do Karmen sám.

Bohužel levněji dodat Karmen Pill i Karmen Hub neumíme a nemůžeme, naše marže je zde úplně minimální.

Zároveň se těšíme na dobu, až budou 3D tiskárny online již z výroby a my se budeme moci plně soustředit pouze na naši webovou službu Karmen.

Tohle je hodně dobrý! Pokud by měl někdo zájem o LEDku a chtěl si vytvořit vlastní verzi Pillu, který bude vypadat a fungovat jako ten náš, tak moc rádi nasdílíme schéma zapojení a pošleme i HW (Ledku, napájecí konektor, šroubky, napájecí adaptér…) - prostě vše, co je potřeba pro sestavení, vyjma samotného RPi a kamery.

Modely naší krabičky jsou zde: Printables

A pokud by pak z toho vznikl návod, jak si postavit vlastní “full featured” Pill, tak by vlastně mohl vzniknout jakýsi “set”, který si bude možné buď koupit od nás nebo někde ve vašem oblíbeném “elektru”. Takže jestli je tu někdo, koho by to zajímalo a lákalo, tak napište a to bude ta energie, kterou potřebujeme, aby se to pohlo dopředu :slight_smile:

Já bych zájem měl a myslím, že by další byli taky :wink: Šroubky jsem u nás v železářství nesehnal, takže bych stejně objednával. Koukal jsem do originálního Pillu, ta LEDka je ustřižená z LED pásku? Jestli ano, tak mi už putuje z Číny (a jestli ne, tak budu mít doma navíc LED pásek :D).

Nemáte vyzkoušeno napájení pomocí běžné telefonní nabíječky na MicroUSB? Protože já původně četl, že to nemusí zvládnout nakrmit, ale v reálném provozu jsem na žádný problém nenarazil. Pak by se nabízelo krabičku upravit a otevřít ji i pro připojení napájecího MicroUSB, který má každý doma v šuplíku od staršího telefonu.

@voyczech Udělal bys prosím pro Václava “setík” se vším potřebným, co je potřeba pro stavbu Pillu a poslal mu to? Vše kromě RPi a Kamery.

Co se týká napájení, určitě doporučuji použít jiné napájení než USB. Předchozí verze Pillu byla napájena přes USB, ale USB konektor je bohužel velmi nespolehlivý a docházelo často k “restartu” RPi, což zejména u dlouhých tisků byl problém. Proto je nyní Pill konstruován tak, jak je.

1 Like

A LED je skutečně ustřižena z pásku, jedná se o APA 102, s tím je pak kompatibilní náš LED plugin:

Počítám s tím :white_check_mark:

@Vaclav_Cernik budeme posílat na stejnou adresu jako byl zaslán Karmen Pill?
Pokud jinam poprosím na email karmen@karmen.tech napsat adresu pro zaslání :pray:

Pro všechny ostatní co uvažují o stavbě tak sem ještě dopíšu seznam potřebných dílů pro sestavení :slight_smile:

Tisknuté díly:

  • 1x hlavní část pouzdra - Bottom.stl
  • 1x vrchní kryt - top cover.stl
  • 1x držák ledky - LED holder.stl
  • 1x držák uchycení DC konektoru - connector holder.stl

Spojovací materiál:

  • 12x čtvercová matka M2
  • 6x šroub M2x6
  • 6x šroub M2x12
  • 1x tavná závitová vložka M4
  • 1x šroub M4x8+ pro uchycení Pill k držáku

Elektronika:

  • Raspberry Pi Zero 2W
  • Raspberry camera v2 + kabel pro RPi Zero
  • DC konektor 5,5x2,1mm
  • DC zdroj (doporučuju alespoň 10W)
  • APA 102 LED dioda
  • drátky na pájení
1 Like

Už je to výše, jen pro jistotu. Díly k tisku, jak píše @voyczech výše, jsou ke stažení na Printables: Printables

Co se týká RPi kamery, může to být předchozí verze (tj. nemusí to být nutně v2) - novější verze má výrazně lepší obraz a s ohledem na detekci tiskových chyb, lepší obraz při slabším osvětlení apod. Proto bych na kameře nešetřil. :innocent:

1 Like

@Vaclav_Cernik doufám, že vše v pořádku dorazilo a budu rád za fotku výsledku třeba sem na fóru :slight_smile:

Dobrý den, dorazilo, moc díky. Určitě dám vědět jak se podařil výsledek, napíšu pokračování článku. Jen bohužel je teď minimum času, tak snad během pár týdnů.

2 Likes

Budu se těšit na pokračující článek :slight_smile:
Nejednalo se o urgneci, jen jestli vše dorazilo jak mělo :slight_smile: