Tisková fronta - návrh na úpravu

Zdravím,

Já bych mel navrh na update tiskové fronty. V gcodech je zahrnuta tiskárna na kterou je tento gcode exportovaný. Uvítal bych na Karmenu, buď selekci tiskáren pro které je to exportované nebo naopak zablokování možnosti spuštění tisku pro jiné tiskárny.

Myslím, že to bude mít určitě pro budoucí automatizaci tiskáren velký přínos.

Dobrý den,

s dovolením jsem vytvořil z vašeho příspěvku nový topic, aby to dávalo větší smysl s ohledem na téma, o kterém píšete :angel:

To co píšete mi dává smysl. Myslíte to tak, že by se vlastně dala vytvořit skupina tiskáren, na které by tisk automaticky spustil ve chvíli, kdy je některá z tiskáren volná?

Obecně máme něco podobného v plánu a musí tomu předcházet cca následující:

  • možnost přiřadit Gcodu a Tiskárně materiál (např. PLA, PETG, ASA…)
  • možnost přiřadit tiskárně její typ (např. MK3, MK4, Ender 5…)

Důvodem je to, aby se nepouštěly automaticky tisky na tiskárnách, kde je jiný materiál než je samotný Gcode, případně aby se Gcody pro Prusa tiskárny nespouštěly na Enderech apod.

Každopádně co píšete dává smysl a budu moc rád, když mě ujistíte, že vše dobře chápu, viz otázka na začátku.

Moc díky,
Martin

Ano přesně tak. Já se studenty pracují na boxu k multimaterialu. Tento box by to co popisujete mohl zajistit.

Pár studentů dává dohromady nějaké diagramy jak by to bylo zapojené a celé by to fungovalo.

To s tím materiálem v tiskárně bude složitější. Možná bychom mohli prozatím navolit materiál přímo v karmen u dané tiskárny.

Tak super, rozumíme si.

Co se týká přiřazení materiálu, tak jsem to tak myslel, že se bude přiřazovat ručně v Karmen. Dovedu si představit, že v další verzi bude možné přiřadit i více materiálů, pokud se bude jednat o nějakou MMU tiskárnu.

Tak to máme podobné smýšlení. Box na kterém pracujeme by to mohl zajistit. Jen asi bude třeba upravit váš plug-in aby z toho také bral data. (Váha, teplota, vlhkost, nastavení teploty a spouštění větráku)

Tento týden bych měl vědět jak to bude u nás s financemi a objednáme potřebný materiál na prototyp.

Mohli bychom společně dát dohromady komunikační rozhraní? Příkazy formát dát způsob přenosu atp.?

Možná by to bylo ideální řešit přes JSON, který bychom z našeho boxu poslali po reguestu vašeho plug-in t. (Pozn. Pluginy v oktoprintu sem teprv začal zkoumat)

To zní velmi zajímavě, určitě sem prosím pište, jaký je progress.

Dovedu si představit, aby bylo možné z boxu číst data, tak aby měl, v ideálním případě, nějaké API rozhraní - ideálně pro komunikaci nějaký JSON. Když napíšete více detailů k boxu, čím bude poháněn (Arduino, ESP, Raspberry…?), tak Vám mohu s návrhem API rozhraní pomoci, případně můžeme alespoň prodiskutovat možnosti, jak dostat data z boxu do Karmen, resp. do Octoprintu/Klipperu.

1 Like

Celý box bude poháněn ESP. Co se týká konstrukce můžete se kouknout zde Zatím je to plně parametrické. Asi bychom to připojili k vašemu Pillu přímo přes Uart. Naše ESP by odesílalo JSON který by vypadal cca asi takto
{
“Spools”:[
{
“row”: 1,
“col”:1,
“weight”: 850, // v gramech
“color”: “red”,
“manufacture”: “Prusament”,
“material”: “ABS”
},
{
“row”: 1,
“col”:2,
“weight”: 700, // v gramech
“color”: “blue”,
“manufacture”: “Prusament”,
“material”: “PLA”
}
],
“temp”: 25.7,
“temp_unit”: “°C”,
“hum”: 20, //implicitně v procentech
“heater”: true/false,
“heater_fan”: true/false,
“fan_circ”: true/false,
“exhoust”: true/false
}

Představa je taková, že naše ESP posílalo data cyklicky, podle nastavení (10s 20s 30s 1min).

Když se přesuneme na vaší stranu tam by to mohlo být zobrazené přímo v infu. Například jako tabulka. Typ materiálu, výrobce, barva, váha.

Plánujeme to udělat opravdu modulární. Jsme jasně Omezení Mulimaterálovou jednotkou, ale i to jsem zkoumali. Je zde možnost pro klipper ERCF a pro octoprint Smuff(ten i pro klipper), jsou to modulární MMU jednotky a pokud jsme se nesekly s tou težkou matematikou (násobilka), tak bychom s naším boxem mohli zvládnou bez problémů až 32 materiálů.

Jako první bych vyřešil jak to dostat do Octoprintu a Klipper nasledovně. Testování je plánované na MK3S+ s MMU2S s vaším Pillem a na Voronu 2.4R2 (Klipper) s Custom ERCF na 16 Materiálů.

Celkově bychom kódy, stl a návod na sestavení s BOM dali k dispozici jakmile to odladíme.(alespoň konstrukci)

Na dokument na Onshapu se mi bohužel nedaří dostat, možná není nastaven jako veřejný?

Jak to píšete, tak to celé dává smysl.

Napadá mě, když používáte ESP, tak ten bude teoreticky připojený na WIFI? Pokud ano, nedává smysl na ESP spustit “webserver”, kde bude běžet jednoduché REST API? Tj. potom by každý, kdo bude chtít a mít přístup, data z ESP přečíst přes HTTP. Nemuselo by se tak řešit nějaké složité propojení na úrovni HW, ale vše by se vyřešilo softwarově. Zároveň by data byla dostupná nejen pro Karmen/Pill, ale víceméně pro každého, kdo by je chtěl konzumovat.

1 Like

OK chybička se vloudila. Ted by to mělo být přístupné.

To není špatná připomínka. To bychom mohli řídit i přes náš LabAssintant a o dost snadněji. Když bychom dali dohromady všechny příkazy, bude vám to stačit pro implementaci? Samozřejmě bude možné nastavovat a vyčítat úplně všechno :smiley:

Za mě to takto dává smysl, takže klidně zašlete návrh REST API a promysleme to, jak to celé propojit/integrovat dohromady.

Zdravím,

dali jsme dohromady něco málo. Kdyby vás napadlo něco co nás ne budeme rádi za návrhy.
Celý kód je na Gitu a zatím je privátní.

Rád bych se studenty s tímto boxem jako se součástí zařízení pro automatizaci 3D tiskáren zúčastnil Průšovo Olympiády. Přístup vám dám jen to bude chtít mail nebo username.

To zní dobře. Můj github: martinbilek (Martin Bilek) · GitHub

Měl byste vidět projekty DuklaLabs.

Pozvánka zafungovala, díky :slight_smile:

Za mě, jak je uveden popis API na githubu, tak je takto super a dává to smysl.

Přemýšlím, zda máte ještě nějaký více highlevel popis celého řešení? Kde přesně tam je “umístěna” Karmen?

Myslím, že nějakým způsobem budeme určitě schopni do Karmen data z boxu dostat. Za Karmen bych chtěl ideálně dostat do stavu, že bychom v Karmen začali podporovat pluginy “třetích” stran, které by mohly vznikat nezávisle na nás a uživatelé si je budou schopni sami aktivovat/doinstalovat.

HighLevel popis ještě nemáme.

Umístění Karmen bude jako master a náš box bude zkrátka chudák malý (pokud tam bude 32 cívek materiálu bude to mít cca 1,2m na 1m :smiley: ) Slave. Vše by řídil asi Karmen.

Ohledně připojení mohli byste využít WiFi a v rámci pluginu nastavovat IP pro připojení zařízení. A mohlo by se dát nastavit například odesílání o spuštění/dokončení tisku (to bychom využili). Když to shrnu bylo by zde vlastně taková možnost nastavit komunikaci i například v rámci vlastní sítě, ale pořád pod Karmenem, aby se to v rámci vašeho cloudu dalo nějakým způsobem sledovat jakým to zatím nevím.

Ok, celé to dává rámcově smysl :slight_smile: Tak se můžeme domluvit, že tomu dejme chvilku času, až budete více vědět a pak udělejme online schůzku a vše tam můžeme detailněji probrat. Samozřejmě si můžeme i průběžně psát, prostě jak bude potřeba a jak to bude dávat smysl.

Moc děkujeme!